#EnergyDigest (17/21): energetika ir užsienio politika

Kas geresnio šią savaitę energetikoje?

(17 sav., 2021)

  • Iš geresnių naujienų, ES ir JAV paskelbė ambicingesnius kovos su klimato kaita tikslus, dujotiekio su Lenkija statytojai pradeda „paskutinį sudėtingą“ etapą, į čekų atsaką Rusijai pateko ir „Rosatom“.

  • Iš tokių vidutinių – vieno iš Ignalinos AE atliekynų projektuotojai paskelbtas bankrotas, „Achemos“ darbuotojai piktinasi nekeliamomis algomis.

  • Be to, Astravo AE puslapyje paskelbtas raginimas stabdyti jėgainės statybą, „Independence“ veikla stabdoma planiniam remontui.

Štai papunkčiui.

Taršos mažinimo tikslai

ES šalių vadovai ir Europos Parlamentas pasiekė politinį susitarimą dėl Europos klimato įstatymo. Kai jį oficialiai priims EP, patvirtins Europos Taryba ir ratifikuos šalių parlamentai, įstatymu bus įtvirtinti ES poveikio klimatui mažinimo tikslai. T. y., iki 2030 m. CO2 išmetimus mažinti 55%, palyginti su 1990 m. ir nebedaryti įtakos klimatui 2050 m. Be to, bus pradėtas rengti klimato kaitos mažinimo planas 2040 m., įsteigta patariamoji mokslo taryba klimato kaitos klausimais ir kt.

Apie susitarimą Europos Komisija paskelbė likus dienai iki balandžio 22-23 d. vykusio pasaulio viršūnių susitikimo klimato klausimais. 40 šalių vadovus į jį pakvietė JAV prezidentas Joe Bidenas. Prieš susitikimą jis paskelbė padvigubinęs savo šalies ambicijas mažinant taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis ir pažadėjo, kad didžiausia pasaulio ekonomika iki 2030 m. šią taršą sumažins 50–52%, palyginti su 2005 m.

Tokiu pavyzdžiu pasekė ir kai kurios kitos šalys. Japonija ketvirtadienį paskelbė sieksianti iki 2030 m. taršą sumažinti 46%. Anksčiau šalis planavo tai daryti 26%. Japonija lyginasi su 2013 m. taršos lygiu. Kanada savo planą padidino iki 45-50% iki 2030 m., palyginti su 2005 m. Visgi, Tarptautinė energetikos agentūra susitikimo metu priminė, kad nepaisant pareiškimų, 2021 m. CO2 emisijos augs, palyginti su ikipandeminiais 2019 m.

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2021/04/21/european-climate-law-council-and-parliament-reach-provisional-agreement/

https://www.ft.com/content/3ea3e9f6-1c18-42c7-9912-c51efed3f721

Dujotiekis į Lenkiją

„Amber Grid“ pranešė pradedantis „paskutinį sudėtingą“ dujų jungties su Lenkija GIPL statybų etapą - pradedama dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties prie Lenkijos sienos statyba. Dujotiekis, anot bendrovės, yra „iš esmės jau nutiestas per Lietuvą iki sienos su Lenkija“. Informacija rinkai apie pirmųjų dujotiekio pajėgumų užsakymą, tikimasi, bus pateikta jau šių metų viduryje.

Nauja dujų jungtis, manoma, turės įtakos ir Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų importo terminalo veiklai. Energetikos ministras Dainius Kreivys tikisi, kad Lietuvos dujų infrastruktūra importui naudosis ir Lenkijos rinkos dalyviai. Šiemet terminalu naudojasi 6 bendrovės iš Lietuvos ir Estijos.

Nors konkrečių susitarimų tarp bendrovių nėra, ministras potencialiu dujotiekio klientu įvardija „PKN Orlen“ statomą Ostrolenkos C jėgainę Lenkijoje, kuriai dujas tieks lenkų PGNiG. Anksčiau planuotos anglinės 1 GW galios elektrinės statybos buvo sustabdytos nepabaigtos ir tai, kas pastatyta, demontuojama. Tai lenkams kainuos 283 mln. €. Nauja, 750 MW jėgainė kurui naudos gamtines dujas.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2021/04/20/ministras-gipl-suteiks-nauju-galimybiu-lietuvos-duju-rinkai

https://www.businessinsider.com/companies-strategies-ruszyla-demolition-construction-of-power-station-ostroleka-2021-3

„Rosatom“ spiriamas iš Čekijos

Čekijos Vyriausybė nekvies „Rosatom“ dalyvauti bent 6 mlrd. € vertės Dukovanų branduolinės jėgainės plėtros projekte. Tiesa, ekspertai neatmeta, kad pozicija gali pasikeisti po rinkimų spalį. Tai yra 4 reaktorių jėgainė, Čekijos vyriausybė yra suplanavusi išplėsti ją iki 6. Dėl reaktoriaus technologijos tiekimo galėtų varžytis prancūzų EDF, Pietų Korėjos KNHP, JAV ir Kanados „Westinghouse“.

Čekija kovo pabaigoje paskelbė, kad dalyvauti konkurse nekvies ir Kinijos energetikos bendrovių. Tuometinis sprendimas „Rosatom“ nepalietė. Nepageidaujama Rusijos bendrovė tapo po to, kai Rusijos specialiosios tarnybos buvo susietos su dvejų čekų gyvybes nusinešusiais sprogimais 2014 m. Vrbeticėje.

Reaguodami į tai Čekai iš šalies išsiuntė 18 rusų diplomatų. Šalies teisėsauga taip pat ieško dviejų rusų su pasais, kuriuos naudojo Sergejaus Skripalio ir jo dukters nunuodijimu Jungtinėje Karalystėje 2018 m. įtariami asmenys. Sandėlis, kur įvyko sprogimas, priklausė verslininkui Emilianui Gebrevui, kuris, esą, parduodavo amunicijos Ukrainai.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2021/04/19/cekija-salina-rusijos-rosatom-is-dukovanu-ae-pletros-konkurso

https://www.bellingcat.com/news/2021/04/20/senior-gru-leader-directly-involved-with-czech-arms-depot-explosion/

Kiti dalykai

Ignalinos AE radioaktyviųjų atliekų paviršinį atliekyną (B25) suprojektavusiai ir jos statybas turėjusiai prižiūrėti bendrovei „Specialus montažas-NTP“ iškelta bankroto byla. Tokį sprendimą balandžio 13 d. priėmė Panevėžio apygardos teismas, patenkinęs mokesčių inspekcijos ieškinį. Šiuo metu atrenkami atliekyno statytojai, o jo priežiūros paslaugų reikės nuo 2022 m. I ketv. IAE iki tol ketina surasti bendrovę, kuri galės tai atlikti vietoje „Specialaus montažo“.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2021/04/19/iae-atliekyno-projektuotojai-specialus-montazas-ntp-bankrotas

Grupė „Achemos“ gamyklos darbuotojų surengė protestą dėl nedidinamų atlyginimų. Nors prie jo organizavimo neprisidėjo, iniciatyvai paramą išreiškė darbuotojų profesinė sąjunga. Skundžiamasi, kad bendrovė nesilaiko p ažadų kelti atlyginimus sumažėjus terminalo mokesčiui. „Achemos“ generalinis direktorius protestus pavadino „pavienių asmenų chuliganišku elgesiu“. Esą, taip yra daromas spaudimas derybose dėl kolektyvinės sutarties.

https://www.vz.lt/pramone/2021/04/20/prie-achemos--algomis-nepatenkintu-darbuotoju-streikas

Techninei priežiūrai balandžio 23 d. sustabdyta dujų importo terminalo „Independence“ veikla. Iki gegužės 1 d. bus atlikti suplanuoti techninės priežiūros ir remonto darbai terminalo krantinėje ir dujų apskaitos stotyje. Vienai dienai iš savo įprastos vietos bus patrauktas ir laivas-saugykla. Tuo metu bus atliekamas aukšto slėgio dujų perdavimo rankovių patikrinimas, laivas į savo vietą bus grąžintas balandžio 30 d.

https://www.kn.lt/naujienos/naujienos/del-planiniu-technines-prieziuros-darbu-laikinai-stabdoma-sgd-terminalo-veikla-/3769

Astravo AE oficialiame interneto puslapyje sekmadienio rytą buvo išplatintas neva jėgainės darbuotojų vardu parašytas pranešimas. Jame teigiama, jog elektrinė yra nesaugi ir kelia didžiulę grėsmę Baltarusijos gyventojams ir aplinkinėms šalims. Černobylio avarijos 35-ųjų metinių proga išplatintos žinutės autoriai ragino pasaulinę bendruomenę reikalauti jėgainę uždaryti. Pranešimas buvo pašalintas per pusdienį, baltarusiai teigia, kad tai buvo įsilaužimas į tinklapį.

https://www.15min.lt/verslas/naujiena/energetika/nulauze-astravo-atomines-elektrines-puslapi-programisiai-paliko-zinute-baisiausia-gali-nutikti-bet-kuria-akimirka-664-1492438

P. S.: dalinkitės į sveikatą. Ypač su tais, kam #EnergyDigest taip pat gali būti įdomus. Užsiprenumeruoti naujienlaiškį į el. paštą galite paspaudę žemiau esančią nuorodą. Ten pat rasite ir nuorodą į „Patreon“ platformą, kurioje galite tapti naujienlaiškio rėmėjais.

https://naglis-navakas.squarespace.com/energydigest-prenumerata

P. P. S.: apžvalga ilgainiui atsiduria ir socialiniuose tinkluose:

https://www.facebook.com/nnavakas (FB)

https://www.linkedin.com/in/naglis-navakas-6ab613a6/detail/recent-activity/shares/ (LIN)

https://twitter.com/leo_lenox (TWT)