#EnergyDigest (32/19): atviri duomenys ir branduolinis incidentas

Kas geresnio šią savaitę energetikoje?

(32 sav., 2019)

  • Iš geresnių naujienų, „Lietuvos energija“ pradėjo skelbti įdomius atvirus duomenis, dujų rinkos žiemą žada pigesnes dujas nei pernai, išrinkti rangovai dujotiekiui su Lenkija.

  • Iš tokių vidutinių – Rusijoje, Archangelsko srityje įvyko branduolinis incidentas, vėjo energetikos vystymas jūroje turės būti atliekamas atsargiai.

  • Be to, latviai nori į Lietuvą importuoti neegzistuojančios elektrinės elektrą, „Lietuvos energija“ keičia pavadinimą.


Štai papunkčiui.

Atviri duomenys

„Lietuvos energijos“ inovacijų skyrius pradėjo viešinti kai kuriuos energetikos skaičius. LE atskleidė prie elektros tinklo prijungtos žaliosios generacijos ir gaminančių vartotojų įrenginių apimtis, gaminančio vartotojo profilį ir geografiškai supjaustytą elektros suvartojimą.

Bendrovė iš esmės išvengė Registrų centro paslydimo, kuris pasiskelbė atversiantis duomenis ir iš esmės iš sandėliuko iškratė tai, kas nebereikalinga. LE atskleisti galutinio vartojimo duomenys, tiesa, yra gal senoki ir stambios rezoliucijos. Tačiau gaminančio vartotojo profilio duomenys yra labai įdomūs.

Nespėjau dar pasiteirauti pačių LE, bet, man regis, žinau, ko jie nori. Jie nori, kad jūs suprogramuotumėte jiems virtualią elektrinę.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/09/lietuvos-energijos-inovaciju-centras-plecia-veikla--rinkai-atveria-duomenis

https://www.leinnovationhub.com/open-data/

Dujų kainos

Liepą „Independence“ patiekė 1,5 karto daugiau dujų nei sunaudojama Lietuvoje. 91% jų buvo atgabentos iš Norvegijos. Terminalui padėjo tai, kad tris savaites buvo remontuojamas pagrindinis „Gazprom“ dujotiekis kelias į Lietuvą pasienyje su Baltarusija. Taip pat gelbsti ir puikios dujų kainos.

Pasaulinė gamtinių dujų rinka skendi pertekliuje. Saugyklos Europoje prisipildžiusios, dujų kainos rinkose priplotos prie žemės. JAV dujos 22% pigesnės nei pernai, Azijoje ir Europoje apie 50%, Baltijos šalyse – 44%. Nepanašu, kad jos spės atsigauti iki šildymo sezono. Tai reiškia susitraukusius pelnus dujų bendrovėms ir mažesnes kainas vartotojams.

Verslas perka dujas už rinkos kainą. Gyventojai, kita vertus, jas perka pagal reguliuojamą kainą. Ji nustatoma kas pusmetį pagal ateinančio pusmečio prognozę ir ištaisant tai, kas nusiprognozuota anksčiau. Todėl reguliuojama kaina į pokyčius rinkoje reaguoja pavėluotai ir nebūtinai atitinka rinkos kainos šuolius ir nuopuolius.

Nereguliuojama kaina dujas perkantis verslas, pavyzdžiui, suvalgė visus 40% praėjusios vasaros dujų brangimo, kai gyventojams dujos pabrango tik nuo 2019 m. sausio ir vos 12-18%. Dabar nereguliuojami vartotojai (verslas) gaus pasidžiaugti visu pigimu, o buitiniams vartotojams pokyčiai pasijaus nuo 2020 sausio 1 d.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/09/prie-dugno-prislegtos-dujos-ziemai-parduodamos-trecdaliu-pigiau

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/09/liepa-klaipedos-skgd-terminalasuztikrino-visa-salies-duju-poreiki

Rusai ir atomas

Ketvirtadienį Rusijoje, Archangelsko apskrityje,  kariniame poligone bandoma sprogo sparnuotoji raketa. Pirma apie incidentą pranešė Rusijos gynybos ministerija. Anot jos, žuvo du žmonės, cheminių medžiagų į orą nebuvo paleista, o radiacijos lygis liko nepakitęs.

Severodvinsko savivalda tuomet pranešė, kad sprogimo metu sužeisti šeši žmonės, o ketvirtadienio popietę radiacijos lygis trumpam šoktelėjo 20 kartų aukščiau normos. Penktadienį pranešimo savivaldos interneto puslapyje jau nebebuvo.

Penktadienio vakarą apie avariją pranešė „Rosatom“, Rusijos branduolinės energetikos bendrovė. Anot jos, incidento metu žuvo penki ir buvo sužeisti dar trys jos darbuotojai. Pastarųjų patirti nudegimai gydomi.

„Rosatom“ pranešimas leidžia spėti, kad bandymų metu sprogo dvigubai branduolinė „9M730 Burevestnik“ raketa. Ji ir varoma branduoliniu kuru, ir turėtų nešti branduolinę galvutę. Anot bendrovės, sprogo bandoma kuro sistema. Tai vienas iš kelių ginklų, kuriuos pasauliui pernai pažadėjo Vladimiras Putinas.

https://www.rferl.org/a/death-toll-five-people-arkhangelsk-nyonoksa-military-blast-radiation-russia/30102673.html

https://thebarentsobserver.com/en/security/2019/08/severodvinsk-authorities-confirm-mysterious-brief-radiation-spike-after-missile

http://rosatom.ru/journalist/news/zayavlenie-departamenta-kommunikatsiy-goskorporatsii-rosatom/

Kiti dalykai

Keisčiausa savaitės naujiena. Latvijos SIA „Spectrum Baltic“, apie kurią niekas nėra girdėjęs, gavo licenciją į Lietuvą importuoti elektros energiją. Štai keista dalis. Prekybos susitarimas, kurio pagrindu išduota licencija, yra pasirašyta tarp „Spectrum Baltic“ ir „Baltiyskaya AES“. Pastaroji yra taip ir nepastatytos Karaliaučiaus AE bendrovė. Jėgainės statybos oficialiai konservuojamos.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/08/latviaii-lietuva-importuoselektra-is-konservuojamos-karaliauciaus-ae

Jei kas netyčia nusigandote, kad „Lietuvos energijoje“ įmonių sujungimai, padalinimai, pervadinimai ir papildymai baigėsi, nebebijokite. „Lietuvos energija“ nusprendė keisti įmonių pavadinimus. „Lietuvos energijos gamyba“ pavadinimą keis į „Ignitis gamyba“, „Lietuvos energija renewables“ į „Ignitis renewables“. Kad nebūtų viskas taip paprasta, „Lietuvos energija“ netaps „Ignitis“, o bus „Ignitis grupė“. „Lietuvos energijos tiekimas“ taps „Ignitis“. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) pavadinimas nesikeis.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/05/lietuvos-energija-imasi-pervadinti-bendroves

Dujotiekio su Lenkija lietuviškąją dalį statys UAB „Alvora“ ir UAB „Šiaulių dujotiekio statyba“. Šios bendrovės laimėjo 79,85 mln. Eur vertės magistralinių dujotiekių valdytojos „Amber Grid“ konkursą. Rugpjūčio pabaigoje tokį bendrovės valdybos pasirinkimą įvertins akcininkai, po to seks sutarties pasirašymas. Tai bus antra iš dviejų pirkimo sutarčių, reikalingų dujotiekio statybos pradžiai. Kaip ir po kiekvieno konkurso, liko ir nepatenkintų, tad turbūt reikės luktelėti ir ginčų baigties.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/06/amber-grid-atsirinko-rangova-dujotiekiui-su-lenkija

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/07/lenkijos-rafako-abejoja-alvoros-pasirinkimu-statyti-dujotieki-i-lenkija

Lietuva planuoja statyti vėjo jėgaines Baltijos jūroje. Jei viskas seksis, pirmieji aukcionai galėtų būti paskelbti 2022 m. Energetikos ir chemijos pramonės naujienų agentūra ICIS paskaičiavo, kad jei visos galimos vėjo elektrinės (3,35 GW) Lietuvos jūroje būtų pastatytos iki 2030 m., elektros kaina smuktų 14 Eur/MWh, palyginti su baziniu scenarijumi. Jei valstybė prisiimtų įsipareigojimus dėl palyginti aukštos bazinės kainos, mums tektų itin gausiai kompensuoti vėjo jėgainių vystytojų negaunamas pajamas.

https://www.icis.com/explore/resources/news/2019/08/09/10402562/icis-power-horizon-scenario-3-5gw-of-offshore-wind-in-lithuania-shows-strong-effects-of-price-cannibalisation