#EnergyDigest (33/19): Judo bučinys

Kas geresnio šią savaitę energetikoje?

(33 sav., 2019)

  • Iš geresnių naujienų, „Lietuvos energijos“ investicinis fondas rado dar vieną startuolį, vėjininkai toliau ruošiasi paramos aukcionams.

  • Iš tokių vidutinių – latviai įsileis rusišką elektrą, vokiečių šilumininkai traukiasi iš Lietuvos, išmaniųjų elektros skaitiklių projektas atkeliavo iki teismų fazės.

  • Be to, didžiausia pasaulio naftos bendrovė paskelbė savo pusmečio uždarbį, galutinai dėliojasi taškai rusiško branduolinio incidento istorijoje.

Štai papunkčiui.

Baltijos vienybė

Tą akimirką, kai Astravo AE bus įjungta, baltarusiška elektra prekybai į Lietuvą patekti nebegalės. Latvijos vyriausybė šią savaitę nutarė, kad tuo pat metu prekybai atvers Latvijos elektros liniją su Rusija. Šalis pirmą kartą nuo 2013 m. importuos rusišką elektrą. Perdavimo sistemos operatorius AST sudėlios, kaip tai bus įgyvendinta.

Latviai teigia tokiu veiksmu siekiantys išvengti elektros stygiaus regione po to, kai baltarusiškas kranas bus užsuktas. Baiminamasi išaugsiančios elektros kainos. Estai teigia, kad rusiškos elektros taip pat perdėm nesibaidys. Mūsuose tai traktuojama kaip Astravo AE blokados griūtis ir branduolinė išdavystė.

Visgi išdavystės logika nesueina. „BelAES“, bendrovė, gaminsianti elektrą Astrave, negali jos eksportuoti į Latviją. Nėra elektros linijos. Naujos nebus – brangu. Atsiranda reeksporto per Rusiją galimybė, bet tokios veiklos matematika ir politika darosi visai drumzlina. Net jei pavyktų, afera galėtų veikti daugiausia apie penkerius metus, ~10% viso Astravo veikimo laiko.

Velnias slypi detalėse. Latvija yra pasižadėjusi nutraukti prekybą su trečiosiomis šalimis po sinchronizacijos, preliminariai, 2025 m. Ji taip pat yra pritarusi minčiai papildomai apmokestinti importuojamą trečiųjų šalių elektrą. Estų posūkis įspūdingesnis. Auganti taršos leidimų kaina juos per pusmetį iš „uždrauskime rusiškos elektros importą“ stovyklos perviliojo į „que sera sera“ pusę.

Lietuva regioninėmis iniciatyvomis savo kaimynėms jau aptaškė kelnes, tarp durų prispaudė lietsargį ir numindė kulnus. Bendrai priemonės suveikė ir pagrindiniai projektai išjudinti. Būtų laikas bandyti atstatyti gerą valią tarp kaimynių, kurios rezervus mes išeikvojome. Pradėti klausytis kaimynų, ieškoti minkštosios galios, diplomatijos svertų, pradėti draugavimosi ritualus. Prezidento reakcija – ankstyvas viešas apgailestavimas – yra seno tipo reakcija.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/14/latviaipo-astravo-ae-paleidimo-importuos-rusiska-elektra

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/16/latvijos-ministras-lietuviu-rupesti-suprantame-bet-latvijos-interesai--svarbiausi

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/16/estija-neatmeta-kad-naudos-baltarusijos-ae-pagaminta-elektra

Vokiečių pasitraukimas

Vokiečių „Danpower“ pardavė Lietuvoje turėtą verslą. Prancūzų žaliosios energetikos grupė „Idex“ nusipirko 90% pusiau vokiškos „Danpower Baltic“ akcijų. Iki tol 50% šios bendrovės turėjo „Danpower“, likusi pusė priklausė A. Žabolio  ir A. Rakausko „GECO Investicijoms“. Pastarieji liko su 10% akcijų paketu. 

„Danpower Baltic“ Lietuvoje valdo 6 katilines ir vieną kogeneracinę elektrinę. Gamina šilumą ir šiek tiek elektros iš biokuro. Bendrovė buvo įsivėlusi į eilę teisinių ginčų, pernai buvo pasirašyta juos sprendžianti taikos sutartis tarp bendrovės ir Energetikos ministerijos. 

Privatiems šilumos gamintojams pastaruoju metu buvo sunku. Valstybė grubiai įsikišo į sektoriaus vystymąsi ir privačios sektoriaus perspektyvos liko su dideliu klaustuku. Prieš dvejus metus „Danpower“ vadovai teigė planus dėliosantys „po dviejų metų“. Dabar jie įgyvendino taikos sutarties sąlygas ir pasiplovė. Įdomu, kuo jie įtikino prancūzų bendrovę. 

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/16/prancuzijos-energetikos-grupe-idex-perka-danpower-baltic 

https://www.vz.lt/energetika/2018/01/09/danpower-vadovasapie-tolesnes-investicijas-lietuvoje-svarstysime-po-dveju-metu 

Saudo Arabijos turtai

Šią savaitę Saudo Arabijos karališkoji naftos bendrovė „Saudi Aramco“ paskelbė pusmečio finansinius rezultatus ir aptarė juos su rinkos analitikais. Tai antras kartas bendrovės istorijoje, kai ji savo rezultatus pristatė viešai. Ir antras kartas, kai paaiškėjo, kad „Aramco“ uždirba daugiau nei „Apple“.

Įprastai paslaptingą bendrovę būti atviresne įpareigoja neseniai rinkoje išplatinos obligacijos (pasiskolinti pinigai). Tai taip pat yra dalis Saudo Arabijos reformų programos, princo Mahommado Bin Salmano „Saudi Vision 2030“. Tai yra planas perlipdyti šalies ekonominį pamatą, kreipiant jį tolyn nuo naftos. „Aramco“ yra pagrindinis trokštamos transformacijos įrankis.

Vienas iš pirmųjų žingsnių yra 5% bendrovės akcijų pardavimas (IPO). Princas tikisi, kad bendrovė rinkoje bus įvertinta 2 trln. USD, kitaip tariant, 5% akcijų tikimasi parduoti už 100 mlrd. USD. Bet su dabartinėmis naftos kainomis niekas tiek už akcijas nemokės. Princo pomėgis viešbučiuose įkalinti ir kankinti verslininkus bei žudyti žurnalistus taip pat neprideda pasitikėjimo.

Kurį laiką IPO planas buvo padėtas ant lentynos. Triukšmui nurimus vėl pradedama apie tai murmėti.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/13/saudi-aramco-ipolaukia-palankios-naftos-kainos

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/12/saudi-aramco-pelnas-apple-vel-paliko-dulkese

Kiti dalykai

Vėjininkų projektų portfeliai toliau pildosi. „New energy group“ valdoma bendrovė „Telšių vėjo parkas“ planuoja iki 148 MW galios jėgainių parką. BNS, remdamasi poveikio aplinkai vertinimo dokumentais, praneša, kad vienos elektrinės nominali galia siektų iki 5,3 MW, numatoma pastatyti iki 28 tokių elektrinių.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/16/new-energy-group-telsiu-rajone-planuoja-148-mw-vejo-parka

Išmanių ESO elektros skaitiklių diegimo projektas užplaukė ant seklumos. Vilniaus apygardos teismas Italijos bendrovės „Terranova“ prašymu sustabdė 150 mln. Eur vertės išmaniųjų skaitiklių konkursą. Bendrovė nepatenkinta, nes buvo išmesta iš konkurso. ESO laikinai stabdo pirkimo procedūrą bei „tikisi, jog jis neturės reikšmingos neigiamos įtakos strategiškai svarbiam projektui“.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/13/teismas-laikinai-sustabde-150-mln-eur-vertes-eso-ismaniuju-skaitikliu-konkursa

„Lietuvos energijos“ Išmaniosios energetikos rizikos kapitalo fondas investavo 50.000 Eur į startuolį „Inion“. Jis kuria techninę ir programinę įrangą, leidžiančią gaminantiems vartotojams stebėti savo saulės elektrinės veikimą vienoje platformoje nepriklausomai nuo gamintojo. Tai vartotojams leis efektyviau išnaudoti turimą įrangą.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/14/lietuvos-energijosfondas-investavo-i-lietuviu-startuoli-inion

Dėliojasi paskutinės branduolinio incidento Archangelske detalės. Rusijos mokslininkai dirbo prie sumažintų branduolinės energijos šaltinių, kai kariniame poligone sprogo raketos variklis, teigia prie projekto dirbusių tyrėjų vadovas. Tuo metu Norvegijos branduolinės saugos tarnyba pranešė aptikusi radioaktyvaus jodo oro filtre Rusijos ir Norvegijos pasienyje. Radiacija šiame pasienyje nėra ypatingai neįprasta, tik dažniausiai jos šaltinis lieka nežinomas.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/08/15/norvegai-pasienyje-uzfiksavo-nedideli-kieki-radiacijos

https://www.vz.lt/verslo-aplinka/2019/08/12/sprogima-rusijos-kariniame-poligone-galejo-sukelti-mazo-branduolinio-reaktoriaus-bandymas

 

 P. S.: apžvalgą į el. paštą, RSS formatu ar kt. galima užsiprenumeruoti čia:

https://naglis-navakas.squarespace.com/energydigest-prenumerata

Pasidalinkite, jei žinote, kam apžvalgos gali būti įdomios.

P. P. S.: apžvalgos pasiekiamos ir socialiniuose tinkluose, dalinkitės į sveikatą:

„Facebook“:

https://www.facebook.com/nnavakas/posts/2160675310709021

Paaiškinimas, kodėl el. paštas geriau ir kelios kitos mintys po pirmųjų 52 apžvalgų:

https://www.facebook.com/nnavakas/posts/2155554601221092