#EnergyDigest (16/19): išvyka pas carą

Kas geresnio šią savaitę energetikoje?

(16 sav., 2019)

  • Iš geresnių naujienų, paskelbta apie paramos mažoms saulės elektrinėms dalybas, stiprus vėjas kovą visiems prigamino elektros, toliau atidėliojamas Astravo atominės paleidimas.

  • Iš tokių vidutinių – Estijos prezidentė susitiko su Vladimiru Putinu, „Achema“ rado kaip pratęsti teisminių ginčų su valstybe maratoną.

  • Be to, Baltijos pakrantėje pradėjo veikti rusiškų dujų skystinimo gamykla, Lietuva prieš Karaliaučiaus sistemos bandymus išsibandys elektrines ir jungtis.


Štai papunkčiui.

Prasti pasirinkimai

Kersti Kaljulaid, Estijos prezidentė, šią savaitę susitiko su Rusijos caru. Dėl šio susitikimo abejones reiškė tiek politikai Taline, tiek šalies sąjungininkės. Nėra įprasta valstybės vadovams atidarinėti ambasadas po remonto. Be to, Baltijos šalių vadovų susitikimai su atvirai priešišku Kremliumi retai atneša rezultatų.

Į kritiką Estijos prezidentė atsakė plačiai cituojama fraze, esą, Estija „mieliau sėdės prie pietų stalo, nei bus įrašyta į meniu“. Tai man priminė istorines karikatūras apie XIX a. prie pietų stalo susėdusias ir Europos tautas besidalijančias imperijas. Bet, reikia manyti, tai tėra prasta susitikimo išvaizda. Kaip ir kalbos apie „santykių normalizavimą“ ir būtinybę „kaimynams kalbėtis“, kas įprastai girdisi iš Kremliaus, ne iš Talino.

Vadovai kalbėjosi ir apie Baltijos šalių sinchronizaciją su Vakarų Europa. Šis klausimas, kaip praneša estų „Postimees“, drauge su „Nord Stream 2“, buvo „išsamiai aptartas“. Estijos vadovė paaiškino, kodėl šalis nusprendė trauktis iš BRELL, Kremliaus valdomos elektros sistemos.

Keista, kad tai buvo aptarinėjama „išsamiai“. Dar pernai birželį trys Baltijos šalys oficialiai prievolę kalbėtis su Maskva sinchronizacijos klausimu yra perdavusios Briuseliui. Be to, sinchronizacijos strategija šiuo metu yra palikti Maskvą prieš jau įvykusį faktą, o ne atsiklausti jos leidimo.

Kas tiksliai buvo pasakyta, kaip visuomet, žino tik dviejų šalių vadovai. Bet Estija netrukus turės progą stabdyti trijų Baltijos šalių žygį į Vakarus. Tikėkimės, kad šio susitikimo metu projektas nebuvo išmainytas.

https://www.postimees.ee/6572172/blogi-moskvast-millest-kaljulaid-ja-putin-raakisid

https://www.vz.lt/verslo-aplinka/2019/04/18/susitiko-estijos-ir-rusijos-prezidentai

Atidėtas Astravas 

Astravo projektas nebus paleistas šių metų gegužę ar birželį. „Fizinio reaktoriaus įjungimo“ data nukelta į šių metų rudenį. Branduolinis kuras pirmajam reaktoriui bus atgabentas likus mažiausiai vienam mėnesiui iki jo įjungimo. 

Pernai rudenį apsilankęs Astravo AE „Verslo klasėje“ dokumentavau įtarimą, kad šiemet sulauksime žinių apie projekto vėlavimą. Ore tvyrojusią įtampą tarp „Rosatom“, elektrinės projekto bendrovės ir Baltarusijos politikų buvo galima pjauti peiliu. Netrukus po šio vizito Minskas pranešė besiderantis su Rusija dėl Astravo AE paimtos paskolos palūkanų sumažinimo. Esą projektas vėluoja dėl Rusijos kaltės.  

Pernai spalį žurnalistams skelbtas grafikas buvo ambicingas, nors svarbiausi pasiruošimo darbai dar nebuvo atlikti. Gruodžio 17 d. buvo planuojama užbaigti reaktoriaus komplektavimą ir pradėti bandymus. Dabar ši data nukelta „iki gegužės“. 

Tuo tarpu šią savaitę Baltarusijos atominės saugos institucija išsiuntė Lietuvos branduolinės energetikos reguliuotojui susitarimo projektą dėl bendradarbiavimo keičiantis informacija apie galimas branduolines avarijas. Jį pasirašyti Lietuva tikisi iki atvežant pirmąjį branduolinį kurą į Astravo atominę elektrinę. 

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/04/16/vilnius-ir-minskas-tariasi-kaip-keisis-informacija-apie-galimas-atomines-avarijas 

https://www.15min.lt/verslas/naujiena/energetika/astravo-ae-pirmojo-reaktoriaus-ijungimas-atidetas-iki-rudens-664-1131086  

https://www.vz.lt/premium/verslo-klase/2018/11/17/kelione-i-astrava-i-neapibreztus-xx-a-desimtmecius  

Laivu iš Rusijos 

Šią savaitę Vysocke, šiauriau Sankt Peterburgo, visai šalia Rusijos ir Suomijos sienos pradėjo veikti „Novatek“ (51%) ir „Gazprom“ (49%) gamtinių dujų skystinimo gamykla. Tai yra įrenginys, kuris vamzdžiu iki uosto atkeliavusias dujas sušaldo ir pakrauna į laivą. Šiuo atveju – tai maža skystinimo gamykla, užpildanti mažus SkGD transportavimo laivus. 

Tokių gamyklų pajėgumai nė iš tolo neprilygsta kiekiams, kuriuos įprastai krauna didžiosios gamyklos. Tos pačios „Novatek“ dujų skystinimo gamykla „Yamal LNG“ per metus gali sušaldyti 16,9 mln. t dujų, palyginti su 660.000 t Vysocke. Iš Jamalo suskystintos dujos į Vakarų Europą eksportuojamos jau kurį laiką. Vienas krovinių iš šios gamyklos buvo pasiekęs ir JAV pakrantę, sukeldamas nedidelį skandalėlį. 

„Reuters“ skaičiavimu, iš Vysocko buvo eksportuota apie 67.000 kub. m SkGD, t.y. apie pusė įprasto krovinio. Bandomieji naujosios gamyklos kroviniai pasklido po Baltijos jūros šalis. Du nukeliavo į Suomijos importo terminalus, du į Švediją, trys atkeliavo į Klaipėdą. 

Du iš mūsų krantus pasiekusių krovinių įsigijo „Achema“, vieną – „Lietuvos energijos“ prekybos bendrovė „Lietuvos energijos tiekimas“. Ji per tarpininką „Trafigura“ įsigijo dujų, kurios atkeliavo į antžeminę dujų paskirstymo stotį. Jei tokia „Novatek“ krovinių geografija išliks, tikėtina, kad „Inedpendence“ vykdys mažiau dujų perkrovų. Dalis šių mažų krovinių iš Klaipėdos keliaudavo į Suomiją ar Švediją. 

Ne, skandalo čia nėra. 

Kiti dalykai 

Kovą Lietuvoje ir Estijoje vėjas buvo 24% stipresnis. „Lietuvos energija renewables“ vėjų parkuose pagamino 28 GWh energijos, 70% daugiau nei praėjusių metų kovą. „Enefit Green“ skelbė per tą laikotarpį pasigaminę 246 MWh elektros, 10 kartų daugiau, nei prieš metus. Tiesa, abejų bendrovių vėjų parkai per metus išaugo du kartus ir daugiau. Vokietijos vėjo energetikai taip pat skaičiuoja kovą pagaminę rekordinius kiekius elektros. Gausi gamyba iš vėjo prisidėjo ir prie elektros kainos smukimo – kovą Lietuvoje ji nukrito žemiau 40 Eur/MWh. 

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/04/17/elektrum-lietuva-pigiausia-elektra-baltijos-salyse-kova--lietuvoje  

https://www.facebook.com/LietuvosEnergijaGrupe/photos/a.397289590442537/1178652918972863/  

https://www.cleanenergywire.org/news/wind-produces-over-third-over-germanys-electricity-march-setting-new-record 

Energetikos ministerija pranešė, kad gegužę vėl bus dalinama parama nedidelėms saulės elektrinėms įsirengti. Kvietimas teikti paraiškas bus skelbiamas gegužės 10 d. bei truks vieną mėnesį. Parama– 323 Eur/kW, iš viso planuojama išdalinti 4,5 mln. Eur. Praėjusį kartą visa paramos suma buvo išgraibstyta per dvi savaites.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/04/19/norintiems-isirengti-saules-elektrines-gyventojams--45-mln-eur-paramos

„Achema“ ESTT skundžia EK. Nes ji patvirtino naują „Independence“ išlaikymo tvarką, kurios įvedimas mažina „Achemai“ tenkančią terminalo išlaikymo naštą. Skundas pateiktas likus mažiau nei mėnesiui iki bene paskutinio dar vykstančio teisinio ginčo pabaigos. Įdomu, ar tai, kad akcininkei patarinėja bendrovę atstovaujantis advokatas, yra kaip nors susiję su šituo niekada nesibaigiančiu teismų maratonu.

https://www.vz.lt/pramone/energetika/2019/04/19/achema-europos-teismui-skundzia-nauja-sgd-terminalo-islaikymo-tvarka

Lietuvos elektros sistemos valdytoja „Litgrid“ gegužės 18-19 d. išbandys kai kuriuos elektros generatorius ir „NordBalt“ elektros jungtį. Gyventojai to nepajus, bet bus tikrinama, kaip visi yra pasirengę reaguoti į „elektros energetikos sistemos darbo režimo pokyčius“. Kitaip tariant, bus žiūrima, ar viskas įsijungtų, jei išsijungtų Karaliaučius. Pastarasis savo elektros sistemos bandymus vykdys gegužės 24-26 d.

 

P. S. apžvalgas taip pat galite gauti el. paštu. RSS formatu ir kt.

https://naglis-navakas.squarespace.com/energydigest-prenumerata