#EnergyDigest (34/18): terminalo pirkimas, vokiečiai ir rusai

Kas geresnio šią savaitę energetikoje?

(34 sav., 2018)

  • Iš geresnių naujienų, jau beveik beveik nusipirkom suskystintų gamtinių dujų terminalą. Dar reikia, kad Seimas neišeitų iš proto (dėl ko nesu tikras) ir tada viskas bus gerai. Be to, mūsų elektros sistemos valdytojas pradėjo statytis duomenų centrą, iš kurio Lietuva po sinchronizacijos valdys savo sistemą.

  • Iš tokių vidutinių – Merkel susitiko su Putinu ir nieko nenusprendė, bet apie viską kalbėjosi, taip pat ir apie „Nord Stream 2“, kuris čia yra įdomus visai ne dėl energetinių priežasčių, o dėl Kremliaus komunikacijos. Estai tuo tarpu suprato, kad elektromobilių krovos stotelės yra prastas biznis.

  • Be to, JAV pradėjo pardavinėti savo naftos rezervus, NLEA, pati žvelgianti į ateitį žaliai, tarstelėjo žodį žaliosios energetikos pusėn, „Lietuvos energija“ paskelbė apie priešpaskutinį savo bendrovių sujungimą pakeliui į komercinės organizacijos sukūrimą.


Štai papunkčiui.

„Independence“ pirkimas

Komisija, apie kurios egzistavimą sužinojau praėjusią savaitę, šią savaitę rekomendavo nusipirkti dabar nuomojamą SkGD terminalą. Tai buvo long time coming, nes per dešimt metų trys Baltijos šalys nesugebėjo sutarti, kad čia visiems naudos duos, ir taip gauti ES pinigų. Nes nu neduota mums sutarti dėl dalykų.

Bet kokiu atveju, dabar, jei Seimas necockblockins, „Klaipėdos nafta“ pasiims paskolą terminalo išpirkimui ir likusiai nuomai ir išdėlios mokėjimus per ilgesnį laikotarpį. Taip mokesčiai už terminalą sumažės, sako, trečdaliu.

Bet kaip gi be stūmimo ant terminalo, kai jis jau stovi ir visi čepsėdami perka per jį dujas. Tiesą sakant, labai sunku nematyti vatos, kuria šitie pasisakymai yra apkaišyti. Labai sunku.

Ekspertai BNSui pasisakė, kad čia viskas paskubinta, nes gi reikia palaukti, kol „Achema“ užsilenks, tada dujų nereikės visai. Ir Jonavos irgi tada nebereikės. Paskui prie manęs bare politikai lenda su tokiomis nuomonėmis norėdami padiskutuoti, tai aš turiu vargti aiškindamas, kaip yra iš tikro.

Ketvirtoji valdžia sunkina man gyvenimą, nustokit rašyt nesąmones.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/22/zingsniu-arciau-nuosavo-skgd-terminalo

Estų elektromobilių krovos reikalas

Naujiena buvo tokia: Estijos valstybės lėšomis įrengtas elektromobilių įkrovos stotelių tinklas buvo parduotas 16 kartų pigiau nei kainavo jo statybos.

2013 m. įrengtas tinklas ELMO Estijos mokesčių mokėtojams kainavo 5,7 mln. Eur. Po penkerių metų jis buvo parduotas aukcione už 350.000 Eur. Pridėkim dar 0,56 mln. Eur per metus, kuriuos valstybė mokėjo operatoriui.

Grubiai skaičiuojant (reikėtų pasikelti dokumentus, bet tingiu) išeina, kad Estija nuėjo 8,15 mln. Eur į minusą.

Kodėl pardavė? Nes nebenorėjo kasmet mokėti už paslaugas šių stotelių operatoriui. Kam pardavė? Praktiškai sau – valstybės valdomai bendrovei „Elektrilevi“. Kas yra pirmas įdomus dalykas šitoje istorijoje. Valstybė kaip ir subsidijavo valstybinę bendrovę mokesčių mokėtojų pinigais. Legaliai, nes aukcionas, bet vistiek, galutiniame rezultate, subsidijavo.

Antras įdomus dalykas – kaip sakiau praėjusią savaitę, elektromobilių krova yra prastas biznis ir jo, be valstybės pinigų, niekas labai nesiveržia daryti. Estų pavyzdys tai labai aiškiai parodo.

Pas mus, tuo tarpu, energetikos ministerija savo infamous sutartyje su „Danpower“, kuri dar stringa teismuose, išmušė iš vokiečių, kad jie pastatytų tokių stotelių pas mus. Bet visi kažkaip šitą pamiršo. Nesakau, kad tai svarbiausia, tik – kad pamiršta.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/20/estu-skirstomieji-tinklai-is-valstybes-nupirko-nuostolinga-elektromobiliu-stoteliu-tinkla

Angela ir Vova

Kaip žinia, praėjusią savaitę Angela Merkel susitiko su Vladimiru Putinu pasikalbėti apie darbinius reikalus. Be Rusijos karų Ukrainoje ir Sirijoje, Irano branduolinės programos reikalų, aišku, buvo kalba ir apie „Nord Stream 2“. Tai yra jau senokai sukurpto ir vidutiniškai sėkmingai įgyvendinamo Rusijos plano dalis – apeiti Ukrainą ir netiekti Europai dujų per ją.

Ar gali būti, kad tai yra geopolitinis siekis? You don‘t say.

Pirma, niekas po susitikimo nepasikeitė ir jokių sutarimų nebuvo. Bet įdomus dalykas čia buvo tai, kaip Kremlius užvaldė viešąją erdvę.

Iš anksto kalbėta, kad po susitikimo nebus jokių viešų komentarų. Todėl Kremlius, vos išėjus Putinui pro duris, puolė per savo ruporą Peskovą komentuoti, kas buvo sutarta. Tipo, šalys sutarė, kad projektas yra komercinis ir esą jį reikia „apsaugoti nuo JAV sankcijų“.

Čia tas pats bajeris, kurį darė Lavrovas pas Trumpą. Kai amerikėnai išsiuntė savo žurnalistus iš susitikimo, „Sputinkas“ (berods) liko, prifotkino ir paviešino nuotraukas, kaip Trumpas su Lavrovu šypsosi ir bičiuliaujasi.

Vokiečiai sėkmingai pasimovė ant to paties. Ir įtariu, kad čia kalta socialdemokratija. Visi vyriausybės klerkai, ko gero, savaitgalį buvo namie su šeimomis – nes gi nieko nekomentuosim, tai dirbt nereikės. Dar koks nors Johanas buvo pasiėmęs pirmadienį laisvą, o Gertrūdos vaiką reikėjo paimti iš darželio, nes čiaudėjo.

Tai iki pirmadienio antros dienos pusės viešoje erdvėje buvo tik viena susitikimo versija, Kremliaus versija. O, kaip žinia, niekas neklikina antraštės to, katras pasisakė antras.

Tas Peskovo kremlinis pasakojimas – act surprised – buvo netikslus. Iš tikro, tai niekas jokių pozicijų nepakeitė, Vokietija vis dar limbe, rodo vidurinį pirštą Trumpui, nežino, ką daryti su Putinu ir Ukraina. Bet kam dabar įdomu – gi „vokiečiai vėl pardavė Europą rusams“. Nes Kremlius taip sakė. Tai vat ir turėkit bėdą.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/20/nord-stream-2-iesko-berlyno-stogo

Kiti dalykai

„Litgrid“ pradėjo statyti duomenų centrą. Statybų pradžia – simbolinis dalykas ir gana nedidelis bendrame Lietuvos sinchronizacijos su Vakarų Europa kontekste, bet malonus. Toks, kaip ledų nusipirkti tuo pačiu, kai į parduotuvę eini.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/21/d-virbickas-naujasis-litgrid-duomenu-centras--busimos-sistemos-smegenys

NLEA (Nacionalinė Lietuvos energetikos asociacija) pareiškė, kad „Lietuvoje prireiks daug pastangų suderinant (atsinaujinančios energetikos tikslus) su energijos tiekimo patikimumo ir energijos kainų strateginiais tikslais“.

Tai yra tiesa. Bet pasakyta prieš pat sprendimą dėl SkGD terminalo išpirkimo ir svarstau, ar tai nebus politinis pareiškimas. Hm...

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/20/nlea-elektros-kainos-pasuko-brangimo-kryptimi

„Lietuvos energija“ pačioje praėjusios darbo savaitės pabaigoje paskelbė jungianti dvi savo dujų bendroves. LE galutiniam rezultate nori vienos bendrovės, kuri galėtų eiti į užsienį konkuruoti. Jei viskas pavyks, bus įdomu. Anksčiau tokių dalykų energetikoje buvo labai nedaug, o dabar kertam sienas. Bent jau ambicija tokia.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/17/jungia-litgas-irlietuvos-duju-tiekima

JAV Energetikos departamentas paskelbė, kad parduos 11 mln. barelių iš šalies strateginių naftos produktų atsargų. Man regis, amerikonai bando kontroliuoti naftos kainą taip, kaip OPEC. Kol kas nelabai sekasi.

https://www.vz.lt/rinkos/valiutos-ir-zaliavos/2018/08/21/jav-ispardavineja-savo-naftos-rezervus

P. S. Taip, kai kurie straipsniai mokami. 5 Eur per mėnesį už VŽ pramonės ir energetikos rubrikas. Nėra daug.

https://parduotuve.vz.lt/vz-prenumerata/prenumerata.3.php