#EnergyDigest (33/18): meilė saulei, elektrombilių krova ir elektros kainos

Kas geresnio šią savaitę energetikoje?

(33 sav., 2018)

  • Iš geresnių naujienų - „Gazprom“ nepavyko Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) įtikinti, kad rusų išspyrimas iš dujotiekių biznio Europoje yra neteisėtas; gyventojai kaip pamišę graibstė paramą saulės elektrinėms ir Lietuvoje kuriasi elektromobilių įkrovimo tinklo „Ionity“ atstovybė.

  • Iš tokių vidutinių – svarbia naujiena turėjęs būti Lietuvos ir Švedijos elektros jungties NordBalt remontas kažkaip išsivedėjo, nes elektros kainos užsilipo taip aukštai, kad aukščiau nelabai yra kur. Tad – yay, nėra kainų šoko, tik nedidelis pabrangimas. Bet nebūtinai, nes šiaip brangu. Čia kaip pažiūrėsi.

  • Be to, Energetikos ministerija sugalvojo naują suskystintų gamtinių dujų terminalo apmokestinimo modelį. Ir JAV ir Kinijos prekybos karai amerikonų dujų pas mums neparplukdys. Čia, aišku, mano nuobodylos, tai vieni burtažodžiai ir kaip ir neaišku, kodėl kam nors turėtų rūpėti.


Štai papunkčiui.

„Gazprom“ ir PPO

ES galioja toks Trečiasis energetikos paketas. Įstatymas, pagal kurį tas, kas valdo dujų vamzdžius, negali pardavinėti dujų. Kitaip tariant, „Gazprom“ nebegali terorizuoti šalių visiškai, tik truputį. Kai jį šalys pradėjo įgyvendinti, aišku, „Gazprom“ pradėjo cypti ir kreipėsi į PPO, sakydama, kad juos skriaudžia. Tai va, PPO nusprendė, kad neskriaudžia. Tai kaip ir viskas po senovei, bet vistiek malonu.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/13/rusijai-nepavyko-uzgincyti-treciojo-energetikos-paketo

Pomėgis saulei

Eglė Markevičienė padarė folow-up‘ą apie skirtą paramą saulės elektrinėms ant namų stogų. Technically, ten ir daugiau tos paramos – visokiems šilumos siurbliams ir pan., bet esmė ta.

Paaiškėjo, kad lietuviai labai mėgsta saulės jėgaines ir šilumos siurblius. Labiau, negu BMW. Nu gerai, gal ne labiau, bet vistiek labai.

Energetikos ministerija susigalvojo monstrišką tikslą – kad iki 2020 m. Lietuvoje 34.000 namų patys gamintųsi elektrą. Saulės moduliais (liaudyje „saulės baterijomis“ vadinamais), nes taip populiariausia. Kas yra faina ir gerai, ir taip turi būti, nes XXI a., get with the times.

Kaip paraginimą, aišku, visiems pažadėjo padengti iki trečdalio ant nenaujo namo įrengto modulio kainos. Ta parama skiriama gabaliukais – tipo, ateikit pasidalinti ten po kelis milijonus vienu kartu. Tai štai dalino pirmą gabalėlį, 3,3 mln. Eur iš 20 numatytų.

Paraiškų susirinko per savaitę daugiau, nei anksčiau per kelis mėnesius. Gavo 1.900+ prašymų (per savaitę!), kai iki tol iš viso buvo 3.000. Tai kaip ir fun, mėgstam mes patys gamintis energiją.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/16/kompensacijas-zaliosioms-jegainems-isgraibste-kaip-karstas-bandeles

Elektromobilių krova

Hibridai ir elektromobiliai net ir Lietuvoje darosi anokia naujiena. Ne tiems, kam audi bulka vis dar geriausia mašina, aišku, bet suprantat, ką turiu omeny. Visokie „Nissan Leaf“ ir visa kita. Problema visada buvo, kad nėra kur jo pakraut, o jei yra, tai kraunasi milijoną valandų.

2017 m. pabaigoje BMW, „Daimler“, „Ford“ ir VW koncernai paskelbė apie savo planus kurti europinį elektromobilių krovimo tinklą, „Ionity“. Jis dabar įkūrė atstovybę Lietuvoje ir įregs 4 stoteles pradžiai. „Circle K“ degalinėse.

Šiaip visi purtosi tų stotelių įrenginėjimo, jei ne valstybės pinigais, nes kol kas menkas iš jų biznis. Bet va dabar „Ionity“ pradeda kažką greitkeliuose, pamažu kažkas atsiranda ir miestuose. Žodžiu, juda reikalai su krovimu, pajudės ir su elektromobiliais.

Ir, autofanai – dyzelheitas is not a thing. Nepermatomas miestų oras yra a thing.

https://www.vz.lt/transportas-logistika/2018/08/14/europinis-elektromobiliu-ikrovimo-tinklas-ionity-atejo-i-lietuva

Elektros kainų vargas

Kaip ir sakiau, „NordBalto“ remontas turėjo sukelti didelį kainų šuolį. Jį remontuos, nes visada remontuoja tokius kabelius po kurio laiko. Nes kaip ir sunku ten turbūt kažką iki galo padaryt gerai. Bet faktas, kad šita jungtis tikrai ne išskirtinė remontų prasme. Tai dabar būsim be jungties su Švedija dešimt savaičių.

Šiaip iš Švedijos gaunam pigios elektros. Tai negausim be „NordBalto“. Iki spalio vidurio ten kažkur. Ar pabaigos, nepamenu.

Ne, čia tiesiogiai gyventojams neatsilieps. Atsilieps po kažkiek laiko (tipo, metų ar dvejų), bet politikai tikrai visomis išgalėmis saugos jus nuo padidėjusių elektros kainų iki rinkimų tai tikrai. Nes gali, nes mes dar atsilikę šitoje srity ir neleidžiam gyventojams patiems pirkti elektros.

Čia apie didmenines elektros kainas, visiems tiems, kas perka tam, kad parduotų jums. Seriously, šiemet viskas buvo blogai – ir lieka blogai. Iš pradžių rudenį nelijo, paskui buvo labai šalta, paskui staigiai karšta, nėra vėjo. Čia, reikia pastebėti, viskas susidėliojo taip, kad atsinaujinanti energetika – hidroelektrinės ir vėjų parkai – ne padeda, o kenkia. Tai ačiū jiems, bl. Pasaulyje brangsta nafta, anglis, dujos, taršos leidimai. Tai ir elektros kaina sėkmingai užsikeberiojo iki dvigubai brangesnės, nei pernai.

Čia kaip ir yra gera ir bloga naujiena. Gera naujiena – „NordBalt“ remontas neatrodo baisus. Bloga naujiena – elektra brangs. Ir brangsta jau verslininkams ir whatnot.

Kita vertus. Po teisybei iki šiol porą metų elektra kainavo neadekvačiai mažai. Tai čia gal labiau link normos sugrįžimas, o ne brangimas. Nes buvo taip pigu, kad elektrinių statyt neapsimokėjo. Tai dabar sėdim ant importuojamos elektros, ačiū labai. Gal šitam fronte kažkas pagėrės.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/16/elektros-kainai-atokvepio-neprognozuoja

Kiti dalykai

Baltarusiai neturi kur dėti būsimo Astravo elektros, tai viską darys su elektra. Lieps visiems pirkti elektrinius dantų šepetukus.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/12/baltarusija-kuria-planus-kaip-vartoti-daugiau-elektros

Ketvirtą kartą iš naujo dėlioja, kaip dujų terminalą išlaikyti, nes Elektrėnų žiburiai gęsta. Čia yra long story, gal kitą savaitę surašysiu.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/14/siulo-ketvirtaji-terminalo-islaikymo-modeli

Dujos iš JAV nesišviečia, net kai kinai jų nenori. Čia labai išskirtinai gykiška tema tiems, kam įdomi pasaulinė suskystintų gamtinių dujų rinka ir jos tendencijos.

https://www.vz.lt/energetika/2018/08/13/prekybos-karai-daugiau-amerikietisku-duju-i-europa-neatves

P. S. Taip, kai kurie straipsniai mokami. 5 Eur per mėnesį už VŽ pramonės ir energetikos rubrikas. Nėra daug.

https://parduotuve.vz.lt/vz-prenumerata/prenumerata.3.php